PROJEKT COMENIUS "EUROPE CULTURAL CRISOL - MELTING POT" 2010 - 2012

PROJEKT COMENIUS "ALTERNATIVE ENERGY" 2004 - 2007

Głównym celem projektu  była współpraca nauczycieli i uczniów z Polski, Niemiec i Włoch uczestniczących w działaniach podjętych w przedsięwzięciu.

Działania operacyjne miały udzielić odpowiedzi na niektóre oczywiste problemy współczesnego świata związane z eksploatacją naturalnych źródeł energii i uświadomić uczniom potrzebę poszukiwania i wykorzystywania nowych, alternatywnych źródeł energii. Uczniowie pracujący nad projektem zapoznają się z tradycyjnymi źródłami energii (młyny wodne, wiatraki) i sposobami ich wykorzystywania. Dowiedzą się jak działa energia słoneczna, energia wodna, energia wiatrowa, energia pływów, bioenergia, jak powstaje biomasa i biopaliwo. Każda szkoła partnerska przygotuje i zaprezentuje materiały dotyczące wybranego źródła energii (zgodnie z możliwościami).

Dorobek projektu będzie prezentowany w przeróżnych formach: wystaw, odczytów, filmów, fotokronik a zebrane doświadczenia i obserwacje zostaną uwzględnione w tematyce szkolnego konkursu ekologicznego.

Zakres tematyczny projektu począwszy od zachowania naturalnych źródeł energii, poprzez ochronę środowiska, przetwarzanie odpadów aż do alternatywnych źródeł energii sprawia, że projekt jest adresowany w równej mierze do uczniów, nauczycieli, rodziców i społeczności lokalnej. Podejmowane działania wpłyną na wzrost świadomości ekologicznej uczniów, ich rodziców i nauczycieli w kierunku racjonalnego wykorzystywania wody, drewna czy węgla a także zastosowania alternatywnych źródeł energii w gospodarstwie domowym. Realizacja projektu jednocześnie w kilku europejskich szkołach zwiększa szanse powodzenia wytyczonych działań od szczebla lokalnego do rozwiązań w skali globalnej.

więcej informacji o projekcie »