Grono pedagogiczne naszego gimnazjum to 36 nauczycieli posiadających wyższe wykształcenie i kilku, kilkunastoletni staż. Ludzi chętnych do pracy z młodzieżą, otwartych na nowe rozwiązania i pomysły.

Szkoła posiada wszystkie klasopracownie. Jest stale doposażana w środki dydaktyczne i audiowizualne. Wspólnie z młodszymi kolegami ze Szkoły Podstawowej nr 18 wykorzystywane są: 2 sale gimnastyczne, siłownia, czytelnia, biblioteka i stołówka. Pracownia komputerowa posiada stałe łącze do Internetu. Po lekcjach uczniowie mogą brać udział w zajęciach kół przedmiotowych, sportowych i zespołach wyrównawczych.

Organizowanych jest wiele imprez szkolnych (Dzień Europejski, Śpiewać Każdy Może, Dzień Przeciwdziałania Uzależnieniom) oraz międzyszkolnych, np. Gimnazjada „Wiosenne żaków potyczki” oraz Koszaliński Międzygimnazjalny Konkurs Języka Angielskiego organizowany we współpracy z LONGMAN.